Kritics Choice Awards 2018 vinnare lista och nyheter | RickyleFilm.com
Händelsen

Kritics Choice Awards 2018 vinnare lista och nyheter

Kritics Choice Awards 2018 vinnare lista och nyheter

Critics' Choice Awards 2016: Den fullständiga vinnarna listan!

Sista natten i LA var Critics' Choice Awards - en kväll som är en bra indikator på som kan vinna på Oscars.

Om det finns ett pris för den sötaste tacktal, bör det gå till 9-åriga Room skådespelare, Jacob Tremblay, som stal showen i går kväll.

När han tog upp sitt tacktal för bästa unga skådespelare, den kanadensiska hade publiken alla i förundran med sin söta tacktal.

Som en sann gent, berömde han sina kolleger nominerade och han avslöjade att han skulle sätta sin nya Award stolthet plats i sitt sovrum - intill hans uppskattande Millennium Falcon.

"Det här är supercool. 'Det är den bästa dagen i mitt liv.', Sade han.

"Jag vill först säga tack till alla kritiker som röstade på mig. Det måste vara en super hård röst på grund av alla de andra aktörerna i denna kategori."

load...

Välsigna.

Han tackade också skådespelare och filmarbetare, notera: "Jag tror att vi arbetar tillsammans gjort den här filmen går i uppfyllelse och denna utmärkelse inte bara gå till mig för det, går det till alla ni liksom"

Han avslutade sitt tal med att säga: ". Jag vill bara tacka mina föräldrar Jag älskar dem så mycket"

Aww.

Här oss en fullständig förteckning över vinnarna från 2016 Critics' Choice Awards...

FILMA

Bästa film The Big Short Bridge of Spies Brooklyn Carol Mad Max: Fury Road The Martian The Revenant Room Sicario Spotlight - VINNARE

BÄSTA SKÅDESPELARE Bryan Cranston - Trumbo Matt Damon - The Martian Johnny Depp - Svart Mass Leonardo DiCaprio - The Revenant - VINNARE Michael Fassbender - Steve Jobs Eddie Redmayne - Den danska Girl

Bästa skådespelerska Cate Blanc - Carol Brie Larson - Room - VINNARE Jennifer Lawrence - Joy Charlotte Rampling - 45 år Saoirse Ronan - Brooklyn Charlize Theron - Mad Max: Fury Road

load...

Bästa manliga biroll Paul Dano - Love & Mercy Tom Hardy - The Revenant Mark Ruffalo - Spotlight Mark Rylance - Bridge of Spies Michael Shannon - 99 Homes Sylvester Stallone - Creed - VINNARE

Bästa kvinnliga biroll Jennifer Jason Leigh - The Hateful Eight Rooney Mara - Carol Rachel McAdams - Spotlight Helen Mirren - Trumbo Alicia Vikander - The Danish Girl - VINNARE Kate Winslet - Steve Jobs

Bästa unga skådespelare / skådespelerska Abraham Attah - Beasts från No Nation RJ Cyler - Jag och Earl och döende flicka Shameik Moore - Dope Milo Parker - Mr. Holmes Jacob Tremblay - Room - VINNARE

BEST ACTING ENSEMBLE The Big Short hatiska Eight Spotlight - VINNARE Straight Outta Compton Trumbo

Bästa regi Todd Haynes - Carol Alejandro González Iñárritu - The Revenant Tom McCarthy - Spotlight George Miller - Mad Max: Fury Road - VINNARE Ridley Scott - The Martian Steven Spielberg - Bridge of Spies

Bästa manus Matt Charman och Ethan Coen och Joel Coen - Bridge of Spies Alex Garland - Ex Machina Quentin Tarantino - hatiska Eight Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley - Inside Out Josh Singer och Tom McCarthy - Spotlight - VINNARE Bästa manus Charles Randolph och Adam McKay - The Big Short - VINNARE Nick Hornby - Brooklyn Drew Goddard - The Martian Emma Donoghue - Room Aaron Sorkin - Steve Jobs

Bästa foto Carol - Ed Lachman hatiska Eight - Robert Richardson Mad Max: Fury Road - John Seale The Martian - Dariusz Wolski The Revenant - Emmanuel Lubezki - VINNARE Sicario - Roger Deakins

BEST scenografi Bridge of Spies - Adam Stockhausen, Rena DeAngelo Brooklyn - François Seguin, Jennifer Oman och Louise Tremblay Carol - Judy Becker, Heather Loeffler The Danish Girl - Eve Stewart, Michael Standish Mad Max: Fury Road - Colin Gibson - vinnaren Martian - Arthur Max, Celia bobak

BEST redigera Big Short - Hank Corwin Mad Max: Fury Road - Margaret Sixel - vinnaren Martian - Pietro Scalia The Revenant - Stephen Mirrione Spotlight - Tom McArdle

Bästa kostym Brooklyn - Odile Dicks-Mireaux Carol - Sandy Powell Cinderella - Sandy Powell The Danish Girl - Paco Delgado Mad Max: Fury Road - Jenny Beavan - VINNARE

BEST HAIR up Black Mass Carol Den danska Girl Hatiskt Eight Mad Max: Fury Road - vinnaren Revenant

BÄSTA visuella effekter Ex Machina Jurassic World Mad Max: Fury Road - vinnaren Martian The Revenant The Walk

Bästa animerade Anomalisa The Good Dinosaur Inside Out - vinnaren Peanuts Movie Shaun fåren Movie

BEST ACTION MOVIE Furious 7 Jurassic World Mad Max: Fury Road - VINNARE Mission Impossible: Rogue Nation Sicario

Bästa manliga en actionfilm Daniel Craig - Specter Tom Cruise - Mission Impossible: Rogue Nation Tom Hardy - Mad Max: Fury Road - VINNARE Chris Pratt - Jurassic World Paul Rudd - Ant-Man

Bästa kvinnliga en actionfilm Emily Blunt - Sicario Rebecca Ferguson - Mission Impossible: Rogue Nation Bryce Dallas Howard - Jurassic World Jennifer Lawrence - The Hunger Games: Mockingjay - Del 2 Charlize Theron - Mad Max: Fury Road - VINNARE

Bästa komedi The Big Short - VINNARE Inside Out Joy Sisters Spy Trainwreck

Bästa manliga KOMEDI Christian Bale - The Big Short - VINNARE Steve Carell - The Big Short Robert De Niro - The Intern Bill Hader - Trainwreck Jason Statham - Spy

Bästa skådespelerska i en komediserie Tina Fey - Sisters Jennifer Lawrence - Joy Melissa McCarthy - Spy Amy Schumer - Trainwreck - VINNARE Lily Tomlin - mormor

BEST SCI-FI / Skräck MOVIE Ex Machina - VINNARE Det följer Jurassic World Mad Max: Fury Road The Martian

Bästa utländska film The Assassin Goodnight Mommy Mustang Andra moder son Saul - VINNARE

Bästa dokumentärfilm FUNKTION Amy - VINNARE Cartel Land gå Clear: Scientologi och fängelse Belief han kallade mig Malala The Look of Silence Var invadera Nästa

BEST SONG Femtio Shades of Grey - "Älska mig som du gör" Furious 7 - "See You Again" - vinnaren Hunting Ground - "Til det händer dig" Love & Mercy - "en typ av Love" Spectre - "Writing s på väggen" Youth - "Simple Song # 3"

BEST SCORE Carol - Carter Burwell The Hateful Eight - Ennio Morricone - vinnaren Revenant - Ryuichi Sakamoto och Alva Noto Sicario - Johann Johannsson Spotlight - Howard Shore

TV

Bästa manliga komediserien Anthony Anderson - Svart-ish - ABC Aziz Ansari - Master of None - Netflix Will Forte - The Last Man on Earth - Fox Randall Park - utkommit båten - ABC Fred Savage - The Grinder - Fox Jeffrey Tambor - Transparent, Amazon - VINNARE

Bästa manliga dramaserie Hugh Dancy - Hannibal - NBC Rami Malek - Mr. Robot - USA - VINNARE Clive Owen - The Knick - Cinemax Liev Schreiber - Ray Donovan - Showtime Justin Theroux - resterna - HBO Aden Young - Åtgärda - Sundance

Bästa manliga film gjord för TV eller begränsad serie Wes Bentley - American Horror Story: Hotel - FX Networks Martin Clunes - Arthur & George - PBS Idris Elba - Luther, BBC America - VINNARE Oscar Isaac - Visa mig en hjälte - HBO Vincent Kartheiser - Saints & Strangers - National Geographic Channel Patrick Wilson - Fargo - FX Networks

Bästa skådespelerska i en komediserie Rachel Bloom - Crazy ex-flickvän, The CW - VINNARE Aya Cash - Du är den värsta - FX Networks Wendi McLendon-Covey - The Goldbergs - ABC Gina Rodriguez - Jane Virgin - CW Tracee Ellis Ross - Black-ish - ABC Constance Wu - utkommit Boat - ABC

Bästa skådespelerska i en dramaserie Shiri Appleby - Unreal - livstid Carrie Coon - resterna - HBO - VINNARE Viola Davis - Hur man komma undan med mord - ABC Eva Green - Penny Dreadful - Showtime Taraji P. Henson - Empire - Fox Krysten Ritter - Jessica Jones - Netflix

Bästa skådespelerska i en film som görs för TV eller begränsad serie Kathy Bates - American Horror Story: Hotel - FX Networks Kirsten Dunst - Fargo, FX Networks - VINNARE Sarah Hay - Flesh and Bone - Starz Alyvia Alyn Lind - Dolly Partons Coat of Many Colors - NBC Rachel McAdams - True Detective - HBO Shanice Williams - The Wiz Live! - NBC

BEST komediserie Black-ish - ABC Catastrophe - Amazon Jane Virgin - CW Master of None - Netflix - vinnaren Last Man on Earth - Fox Transparent - Amazon Du är värst - FX Networks

BEST dramaserie Empire - Fox Mr. Robot - USA - VINNARE Penny Dreadful - Showtime Åtgärda - Sundance The Knick - Cinemax resterna - HBO Unreal - livstid

Bästa pensionat skådespelare / skådespelare i en komediserie Ellen Burstyn - Mamma - CBS Anjelica Huston - Transparent - Amazon Cherry Jones - Transparent - Amazon Jenifer Lewis - Svart-ish - ABC Timothy Olyphant - The Grinder, Fox - VINNARE John Slattery - Wet Hot amerikansk sommar: First Day of Camp - Netflix

Bästa pensionat skådespelare / skådespelare i en dramaserie Richard Armitage - Hannibal - NBC Justin Kirk - Manhattan - WGN America Patti LuPone - Penny Dreadful - Showtime Margo Martindale - The Good Wife, CBS - VINNARE Marisa Tomei - Empire - Fox BD Wong - Mr. Robot - USA

Bästa filmen gjorda för TV eller begränsad serie Mot nya världar - Syfy Fargo - FX Networks - VINNARE Luther - BBC America Saints & Strangers - National Geographic Channel Visa mig en hjälte - HBO The Wiz Live! - NBC

Bästa manliga biroll i en komediserie Andre Braugher - Brooklyn Nine-Nine, Fox - VINNARE Jaime Camil - Jane Virgin - CW Jay Duplass - Transparent - Amazon Neil Flynn - mitten - ABC Keegan-Michael Key - Spela House - USA Mel Rodriguez - Komma On - HBO

Bästa manliga biroll i en dramaserie Clayne Crawford - Åtgärda - Sundance Christopher Eccleston - resterna - HBO Andre Holland - The Knick - Cinemax Jonathan Jackson - Nashville - ABC Rufus Sewell - Mannen i det höga slottet - Amazon Christian Slater - Mr. Robot , USA - VINNARE

Bästa manliga biroll i en film som görs för TV eller begränsad serie David Alan Grier - The Wiz Live! - NBC Ne-Yo - The Wiz Live! - NBC Nick Offerman - Fargo - FX Networks Jesse Plemons - Fargo, FX Networks - WINNER Raoul Trujillo - Saints & Strangers - National Geographic Channel Bokeem Woodbine - Fargo - FX Networks

Bästa kvinnliga biroll i en komediserie Mayim Bialik - The Big Bang Theory, CBS - VINNARE Kether Donohue - Du är den värsta - FX Networks Allison Janney - Mamma - CBS Judith Light - Transparent - Amazon Niecy Nash - Gå ombord - HBO Eden Sher - The Middle - ABC

Bästa kvinnliga biroll i en dramaserie Ann Dowd - resterna - HBO Regina King - resterna - HBO Helen McCrory - Penny Dreadful - Showtime Hayden Panettiere - Nashville - ABC Maura Tierney - affären - Showtime Constance Zimmer - overkligt, Lifetime - VINNARE

Bästa kvinnliga biroll i en film som görs för TV eller begränsad serie Mary J. Blige - The Wiz Live! - NBC Laura Haddock - Luther - BBC America Cristin Milioti - Fargo - FX Networks Sarah Paulson - American Horror Story: Hotel - FX Networks Winona Ryder - Visa mig en hjälte - HBO Jean Smart - Fargo, FX Networks - VINNARE

BEST animerad serie Bobs Burgers - Fox BoJack Horseman, Netflix - VINNARE South Park - Comedy Central Star Wars Rebels - Disney XD The Simpsons - Fox

BEST dokusåpan - KONKURRENS Hackad - Food Network Face Off - Syfy Master junior - Fox Survivor - CBS The Amazing Race - CBS The Voice, NBC - VINNARE

BEST dokusåpa HOST Ted Allen - hackad - Food Network Phil Keoghan - The Amazing Race - CBS James Lipton - Inside the Actors Studio, Bravo - VINNARE Jane Lynch - Hollywood Game Night - NBC Jeff Probst - Survivor - CBS Gordon Ramsay - Hells Kitchen - Fox B

BEST STRUKTURERADE dokusåpa Antiques Roadshow - PBS Inside the Actors Studio - Bravo Mythbusters - Discovery Project Greenlight - HBO Shark Tank, ABC - VINNARE Undercover Boss - CBS

BEST TALK SHOW Jimmy Kimmel Live! - ABC förra veckan kväll med John Oliver, HBO - VINNARE The Daily Show med Jon Stewart - Comedy Central The Graham Norton Show - BBC America The Late Late Show med James Corden - CBS The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - NBC

BEST OSTRUKTURERAD dokusåpa Anthony Bourdain: Delar Okänd, CNN - vinnare Cops - Spike Dödlig fångst - Discovery Intervention - A & E Naked and Afraid - Discovery Pawn Stars - Historien

load...