Brittiska oberoende filmutmärkelser: vinnarlista | RickyleFilm.com
Personerna

Brittiska oberoende filmutmärkelser: vinnarlista

Brittiska oberoende filmutmärkelser: vinnarlista

De British Independent Film Awards: Vinnare lista

Det var en fantastisk kväll för Sherlock stjärnor Andrew Scott och Benedict Cumberbatch går kväll - paret var båda kämpat på Moet British Independent Film Awards (BiFas).

Andrew Scott - känd för att spela Sherlock nemesis Moriarty - vann bästa manliga biroll för sin roll i Pride och Benedict Cumberbatch - vars film roller i år har varierat från att spela Codebreaker Alan Turing i imitation Game till uttryck en varg i animation Penguins i madgascar - hedrades med Variety Award vid stjärnspäckade ceremoni på Old Billings i London.

Benedict såg mycket dapper på röda mattan och han samarbetar med Sophie, sin fästmö. Den 36-årige Stunner såg fantastisk ut i en läderklänning som hon samarbetar med ett par svarta klackar.

load...

Benedict berättade solen som Sophie är bra på att hantera all den uppmärksamhet han får från sina fans.

Han förklarade: "Hon är stolt över mitt arbete, hon är stolt över mig, och hon älskar mig.

"Det är den nedersta raden, är inte det? Det är en av anledningarna till det är en bra passform. Det kan vara en riktigt svår sak, men hon är bara så behärskar det."

Keira Knightley deltog också i stjärnspäckade evenemanget, och förde längs hennes make James Righton.

Här är en komplett lista av vinnarna.

BEST BRITISH independentfilm

Pride - WINNER

'71

Golgata

Mr Turner

Imitation Game

Bästa regi

Yann Demange - '71 - VINNARE

John Michael McDonagh - Calvary

Lenny Abrahamson - Frank

Matthew Warchus - Pride

Mike Leigh - Mr Turner

BEST DEBUT DIRECTOR

load...

Iain Forsyth, Jane Pollard - 20.000 dagar på jorden - VINNARE

Daniel Wolfe, Matthew Wolfe - Catch Me Daddy

Hong Khaou - Lilting

Morgan Matthews - X + Y

Yann Demange - '71

Bästa manus

Jon Ronson, Peter Straughan - Frank - VINNARE

Graham Moore - imitation Game

Gregory Burke - '71

John Michael McDonagh - Calvary

Stephen Beresford - Pride

BÄSTA SKÅDESPELARE

Gugu Mbatha-Raw - Belle - VINNARE

Alicia Vikander - Testament of Youth

Cheng Pei-Pei - Lilting

Keira Knightley - imitation Game

Sameena Jabeen Ahmed - Catch Me Daddy

BÄSTA SKÅDESPELARE

Brendan Gleeson - Golgata - VINNARE

Asa Butterfield - X + Y

Benedict Cumberbatch - imitation Game

Jack O'Connell - '71

Timothy Spall - Mr Turner

Bästa kvinnliga biroll

Imelda Staunton - Pride - VINNARE

Dorothy Atkinson - Mr Turner

Maggie Gyllenhaal - Frank

Sally Hawkins - X + Y

Sienna Guillory - The Goob

Bästa manliga biroll

Andrew Scott - Pride - VINNARE

Ben Schnetzer - Pride

Michael Fassbender - Frank

Rafe Spall - X + Y

Sean Harris - '71

Mest lovande NYKOMLING

Sameena Jabeen Ahmed - Catch Me Daddy - VINNARE

Ben Schnetzer - Pride

Cara Delevingne - inför en ängel

Gugu Mbatha-Raw - Belle

Liam Walpole - The Goob

BEST prestation i PRODUKTION

Den Goob - VINNARE

'71

20.000 Dagar på jorden

Fånga Me pappa

Lilting

BEST tekniska framsteg

Stephen Rennicks - Musik - Frank - VINNARE

Chris Wyatt - Redigering - '71

Dick Pope - Foto - Mr Turner

Robbie Ryan - Foto - Catch Me Daddy

Tat Radcliffe - Foto - '71

Bästa dokumentärfilm

Nästa mål vinner - VINNARE

20.000 Dagar på jorden

Night kommer att falla

Möjligheterna är oändliga

Virunga

BEST BRITISH SHORT

Den Karman Line - VINNARE

Krokodil

Emotionell Fusebox

Hålla jämna steg med Joneses

Slag

BEST INTERNATIONAL Independent Film

Boyhood - WINNER

Blå Ruin

Fruitvale Station

Ida

The Babadook

Raindance AWARD

Luna - WINNER

Flim: The Movie.

Gregor

Hålla Rosy

The Beat under mina fötter

Richard HARRIS AWARD

Emma Thompson

THE VARIETY AWARD

Benedict Cumberbatch

SPECIAL Jury Prize

John Boorman

Och oscarn går till.

load...