Harry Potter vinner Olivier utmärkelser - vinnare lista i Full | RickyleFilm.com
Varumärkena

Harry Potter vinner Olivier utmärkelser - vinnare lista i Full

Harry Potter vinner Olivier utmärkelser - vinnare lista i Full

Stupefy! Harry Potter & The Cursed Child bryter Olivier Awards rekord

Läs hela listan över vinnarna från en magisk kväll för vår favorit guiden ⚡️

Harry Potter och de fördömda Child bröt brittiska teater poster på söndag kväll genom att vinna nio av sina 11 nomineringar vid Olivier Awards - slå tidigare vinnare Matilda och Den besynnerliga händelsen med hunden om natten som hade sju var att bli den största vinnare i Oliviers historia.

Noma Dumezweni och Anthony Boyle (bilden) vann bästa manliga biroll och skådespelerska i en pjäs för sina roller som Hermione och Scorpius, medan Jamie Parker vann bästa skådespelare i en Play för att spela Harry Potter.

Cursed Child tog också bästa spelet och utmärkelser för ljud, ljus, kostymer och scenografi och bästa regi för John Tiffany.

"Kraften i fantasin är oändlig" Tiffany sade i sitt tacktal. "Vi behöver nu mer än någonsin."

load...

Det var en fantastisk kväll för brittisk teater med andra höjdpunkter inklusive Billie Piper vinnande bästa skådespelerska för Yerma den utmärkta Groundhog Day tar Best Musical och Kenneth Branagh hedras för hans enastående bidrag.

Ceremonin ägde rum på Royal Albert Hall, där A-list gäster ingår Game of Thrones stjärnorna Kit Harington och Rose Leslie.

Listan Olivier Awards vinnare

Bästa skådespelare i en stödjande roll i en musikalisk
Adam J Bernard för Dreamgirls vid Savoytheatren

Bästa skådespelerska i en biroll i en musikalisk
Rebecca Trehearn för Show Boat i New London Theatre

Enastående prestation i musik
School Of Rock the Musical - tre barns band som spelar instrument lever varje kväll på New London Theatre

Bästa nya dansproduktion
Betroffenheit från Crystal Pite och Jonathon Young på Sadlers Wells

load...

Enastående prestation i dans
English National Ballet för att expandera olika sin repertoar med Giselle och hon sa på Sadlers Wells

Bästa underhållning och familje
De röda skorna på Sadlers Wells

Bästa teater koreograf
Matthew Bourne för De röda skorna på Sadlers Wells

Bästa musikaliska väckelse
Jesus Christ Superstar på Regents Park friluftsteater

Bästa skådespelare i en musikal
Andy Karl för Groundhog Day på The Old Vic

Bästa skådespelerska i en musikalisk
Amber Riley för Dreamgirls på Savoy-teatern

Bästa väckelse
Yerma på Young Vic

Bästa nya komedi
våra damer av Perpetual Succor på National Theatre - Dorfman

Enastående prestation i en affiliate teater
Rotterdam på Trafalgar Studios 2

Bästa ljusdesign
Neil Austin för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa ljuddesign
Gareth Fry för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa kostym
Katrina Lindsay för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa scenografi
Christine Jones till Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa skådespelare i en biroll
Anthony Boyle för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa skådespelerska i en biroll
Noma Dumezweni för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa nya operaproduktion
Akhnaten på London Coliseum

Enastående prestation i opera
Mark Wigglesworth för hans ledning av Don Giovanni och Lulu på London Coliseum

Bästa skådespelare
Jamie Parker för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa skådespelerska
Billie Piper för Yerma på Young Vic

Bästa regissör
John Tiffany för Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa nya pjäs
Harry Potter och de fördömda Barn på Palace Theatre

Bästa nya musikaliska
Groundhog Day på The Old Vic

Utmärkelse
Sir Kenneth Branagh

load...